Góry Izerskie

Góry Izerskie na wyciągnięcie ręki

 » Zwiedzanie  » Wieża widokowa na Wzgórzu Libereckim (548 m n.p.m.)

Aktualizacja: 2010-04-19

Wieża widokowa na Wzgórzu Libereckim (548 m n.p.m.)

25-metrowa wieża widokowa na Wzgórzu Libereckim powstała z inicjatywy Heinricha Liebiga, właściciela największej fabryki tekstyliów w Libercu. Przypominającą średniowieczny zamek wieżę zaprojektował norymberski architekt Schmitz

Wysoki Habsburg (Liberecká vyšina) w Libercu na starej pocztówce


Pomysł na taką bryłę narodził się prawdopodobnie pod wpływem pewnego starego zamku należącego do rodziny Habsburgów, stąd też wieżę nazwano później "Wysokim Habsburgiem".
Budowy w 1901r. podjął się mistrz budowlany Schmeisner. Po śmierci Heinricha Liebiga wieża stała się własnością miasta i zarządzał nią przez kilka lat Liberecki Związek Górski, który pobierał opłatę za wejście.

Nazwa obiektu przez lata ulegała zmianom: od pierwotnej nazwy "Strażnica Henryka" ("Heinrichswarte") przez późniejsze określenie "Wysoki Habsburg" ("Hohenhabsburg"), które po roku 1918, w obliczu politycznych przemian, zarząd Libereckiego Związku Górskiego zmuszony był zmienić na "Strażnicę Liebiga" ("Liebigwarte"). Po II wojnie św. miejsce otrzymało nową, w pełni czeską i zrywającą z niemiecką tradycją nazwę Liberecka výšina (Wzgórze Libereckie).

Wzgórze wciąż jest popularnym celem wycieczek, choć walory widokowe niestety utraciło odkąd wieża nie jest dostępna dla turystów. To duża strata ponieważ rozciąga się stąd przepiękny widok na cale miasto i Ještěd, lecz bez z poziomu ziemi zasłonięty przez drzewa.

Sam obiekt również stracił wiele z dawnego splendoru. Jego stan techniczny wskazuje, że wymaga pilnej renowacji. W ciągu wieku, podczas remontów i przebudowy zmieniono bryłę budynku. Pseudogotycka perełka zmieniła wygląd na szary i smutny.

Wzgórze Libereckie w 2010r. jest opuszczone i zamknięte na głucho

Tagi:  ·wieża widokowa ·trasy wycieczkowe ·trasy rowerowe

drukuj

 « start | ↑ góra | « cofnij

www.liberec.pl