Góry Izerskie

Góry Izerskie na wyciągnięcie ręki

 » Narty  » Narciarskie trasy biegowe - Jizerské hory  » Śladami słynnego wyścigu Jizerská Padesátka (50 km)

Aktualizacja: 2012-12-20

Śladami słynnego wyścigu Jizerská Padesátka (50 km)

Bedřichov, stadion – U Buku (1,7 km) – Nová louka (3 km) – Kristiánov (5,7 km) – Rozmezí (9,2 km) – Čihadla (10,5 km) – Na Knajpě (11,2 km) – Kůrovec (15,1 km) – Hraniční (15,5 km) – Vlašský hřeben (18,2 km) – U Bunkru (20,9 km) – Mořina (22,4 km) – Jizerka (23,6 km) – U Bunkru (24,4 km) – Zimní kiosek (28,3 km) – Smědava (30,1 km) – Na Knajpě (33,2 km) – Čihadla (34,1 km) – Na Žďárku (36,3 km) – Krásná Máří (38,7 km) – Hřebínek (41,4 km) – Bílá Kuchyně (42,7 km) – Olivetská hora (43,9 km) – Za Černou Nisou (45,6 km) – U Buku (48,3 km) – Bedřichov, stadion (50 km)

(fot. nadesłane przez narciarzy, źródło: Jizerská o.p.s.)

Trasa kopiuje przebieg jednego z najbardziej znanych wyścigów biegowych w Republice Czeskiej, który odbywa się corocznie, zazwyczaj w drugą niedzielę stycznia i prowadzi trasami Izerskiej Magistrali Narciarskiej.
Pierwsza edycja tych zawodów odbyła się w styczniu 1968 r., kiedy to grupa narciarzy z Liberca wybiegła w na grzbiety Gór Izerskich. Nieświadomie rozpoczęli historię wyścigu, którego popularność już dawno przekroczyła granice Republiki Czeskiej.

Do legendy "Izerskiej Pięćdziesiątki" przyczyniło się również tragiczne wydarzenie, do którego doszło w roku 1970. W Peru, po niszczącym trzęsieniu ziemi, zaginęła ekspedycja alpinistów czechosłowackich. Większość jej członków pochodziła właśnie z Liberca i należeli do grupy sportowców – pionierów wyścigu "Izerska Pięćdziesiątka". Następna edycja, która odbyła się w styczniu 1971, stała się Memoriałem Ekspedycji do Peru. Na starcie wyścigu stanęło prawie 800 zawodników, którzy chcieli oddać cześć zaginionym kolegom.

(fot. nadesłane przez narciarzy, źródło: Jizerská o.p.s.)

Dziś "Jizerská padesátka" należy do popularnej ligi światowej biegów dalekobieżnych Worldloppet. Na starcie spotyka się corocznie ponad 4 tysiące narciarzy biegowych z różnych państw – także spośród światowej czołówki biegaczy. W wyścigu może wziąć udział każdy, średniej klasy narciarz. Trasa jest oznaczona specjalnymi słupkami kilometrowymi, a wzdłuż niej otwartych jest wiele obiektów umożliwiających odpoczynek i ogrzanie. Najlepsi zawodnicy przebiegną trasę w około 2 godziny, ale na starcie znajdują się też osoby, które spędzają na trasie 8 godzin.

A jak prędko trasę przebiegniecie Wy?

© Jizerská o.p.s. 2010

 « start | ↑ góra | « cofnij

www.liberec.pl