Góry Izerskie

Góry Izerskie na wyciągnięcie ręki

 » Atrakcje  » Lidové sady (Ogród Ludowy)

Aktualizacja: 2010-04-20

Lidové sady (Ogród Ludowy)

Społeczno-Kulturalne Centrum LIDOVÉ SADY wraz z otaczającymi je terenami zielonymi jest atrakcyjnym miejscem odpoczynku i rozrywki nie tylko dla mieszkańców ale też dla turystów odwiedzających Liberec

Volksgarten

Ogród Ludowy (Volksgarten) na pocztówce z początku XXw.


24 maja 1874 liberecki restaurator Emil Sieber na obrzeżach ówczesnego Liberca, u stóp Gór Izerskich otworzył restaurację ogrodową BELVEDERE z 2 tysiącami miejsc.
Po kilkunastu latach, 1 września 1897 rada miejska podjęła decyzję o budowie nowego obiektu restauracyjnego z wieżą widokową i salą na tysiąc miejsc. W stylu romantycznej secesji wybudowaną według projektu norymberskiego architekta Jakoba Schmeissnera przez libereckiego budowniczego Adolfa Horna, restaurację uroczyście otwarto 30 listopada 1901r. Od tej pory służy mieszkańcom oraz gościom miasta do dziś.
W latach 1956-2000 gospodarzem obiektu jest Park Kultury i Odpoczynku Liberec. 1 stycznia 2001 dawnej restauracji wraz z otoczeniem przywrócono pierwotną nazwę "Lidové sady". Stała się wówczas miejskim Społecznym i Kulturalnym Centrum prowadzonym przez Służby Kulturalne Liberca s.r.o.
Do Ogrodu Ludowego łatwo dojedziemy z centrum autem lub tramwajem, a stąd wyruszyć możemy dalej, na trasy turystyczne do podmiejskich lasów i w Góry Izerskie.

Wieża widokowa


Lidové sady

Lidové sady - centrum kultury, aktywnego i rodzinnego wypoczynku oraz "brama" w Góry Izerskie

Zabytkowa wieża "Lidové sady" ma 25 metrów wysokości, a na szczyt prowadzi 155 schodów. Otwarta jest codziennie od godz. 10:00 do 17:00.
Bilety: dzieci od 10 roku życia i emeryci - 5 Kč, pozostali - 10 Kč, dzieci do 10 roku życia wchodzą za darmo.


Sala koncertowa i studio eksperymentalne

Zaprasza na koncerty, biesiady, spektakle itp. W każdą nieparzystą niedzielę od godz. 15:00 dla dzieci - Bajkowe Popołudnie.


Ogród

park wokół Ogrodu Ludowego

Rozciągający się wokół park to doskonały teren na spacery


"Lidové sady" otacza od wschodu piękny ogród - oaza spokoju w mieście. Stylowa altana ze sceną często gości muzyków kameralnych.
Ogród otwarty jest dla turystów w sezonie letnim od kwietnia do października. Wstęp jest bezpłatny, nawet podczas licznych koncertów.
Wejście do ogrodu możliwe jest także z restauracji "Terasa" oraz "Formanka".


Kątek Dziecięcy


kątek dziecięcy

Wiele atrakcji dla najmłodszych czeka w Dziecięcym Kątku

Kusi dzieciaki fontannami, ciuchcią, diabelskim młynem, labiryntem, wieloma drabinkami, zjeżdżalniami, karuzelami, huśtawkami, piaskownicami i wieloma innymi atrakcjami. Dla opiekunów do dyspozycji bar.

Otwarty w sezonie letnim od 15 kwietnia do 15 października, codziennie od godz. 9:00 do 18:00 (zamykany w przypadku złej pogody).

Bilety:
całodzienny (z możliwością opuszczenia terenu ośrodka w czasie dnia) dla dzieci od 1 roku życia - 30 Kč, opiekun - 20 Kč, zniżki dla grup powyżej 10 dzieci (20 Kč każde dziecko, a opiekun za darmo).


Restauracja Formanka


Urocza i spokojna restauracja z ogródkiem, przylegająca do sali "Lidové sady", jest idealnym miejscem na spotkania. Pyszne przekąski i miła obsługa!


Adres i kontakt:


Lidové sady 425/1, 460 01 Liberec, www.lidovesadyliberec.cz

Tagi:  ·wieża widokowa ·zabytki ·park

Więcej

 ▶ Wieża widokowa na Wzgórzu Libereckim (548 m n.p.m.)
 ▶ Wieże widokowe na Ještedzie (1012 m n.p.m.)

 ▶ www.lidovesadyliberec.cz

drukuj

 « start | ↑ góra | « cofnij

www.liberec.pl