Góry Izerskie

Góry Izerskie na wyciągnięcie ręki

 » Narty  » Narciarskie trasy biegowe - Jizerské hory  » Jizerská magistrála (Magistrala Izerska)

Aktualizacja: 2012-12-20

Jizerská magistrála (Magistrala Izerska)

W Górach Izerskich na nartach biegowych jeździ się już ponad 40 lat. Dziś Izerska Magistrala Narciarska oferuje około 170 km przygotowanych tras, które prowadzą również na polską stronę Gór Izerskich i do Karkonoszy

(fot. nadesłane przez narciarzy, źródło: Jizerská o.p.s.)

Do Izerskiej Magistrali Narciarskiej można się dostać z 22 miejsc, ale najważniejszym miejscem startu jest miejscowość Bedřichov. Podczas jednej zimy odwiedzi trasy Magistrali ponad pół miliona narciarzy biegowych. Zimą, codziennie aktualizowane komunikaty narciarskie o stanie tras znajdziemy w serwisie www.jizerskaops.cz
Trasą Magistrali opiekuje się już od roku 1999 Jizerská o.p.s.


Jizerská o.p.s.

Jizerská, spółka użyteczności publicznej powstała w 1999 r. Głównym celem jest regulacja i konserwacja tras narciarskich w Górach Izerskich. Regulamin z jasnymi zasadami nakazywał aby trasy były utrzymywane profesjonalnie. Jizerskia o.p.s. corocznie pozyskuje fundusze na utrzymanie tras, na zakup lub naprawę maszyn oraz na wszystkie pozostałe koszty związane z Magistralą Izerską. Rocznie kwoty sięgają 4 milionów koron. Fundusze Jizerskiej, o.p.s. pozyskuje od sponsorów, datków osób prywatnych, miłośników narciarstwa biegowego i narciarzy biegowych. Otrzymuje również dotacje z Libereckiego Kraju, gminy Bedřichov, Liberec, Jablonec nad Nisou, Janov nad Nisou oraz innych miast i gmin w Górach Izerskich.

Spis wszystkich sponsorów, donatorów i podmiotów, które wspierają Magistralę Izerską znajdziecie na www.jizerskaops.cz. Każdy może przyczynić się do utrzymania tras w ramach kwesty publicznej, zatwierdzonej przez Urząd Kraju Libereckiego. Jakąkolwiek sumę pieniężną można przesłać na wyznaczone konto bankowe: 229 222 824 / 0300, ČSOB, a.s. Poštovní spořitelna.

(fot. nadesłane przez narciarzy, źródło: Jizerská o.p.s.)


Projekt Magistrala Izersko-Jakuszycka

W latach 2008-2010 Jizerská o.p.s. i Stowarzyszenie "Bieg Piastów" realizują wspólny projekt "Magistrala Izersko-Jakuszycka", który jest wspierany z funduszy UE. Narciarze biegowi mogą dzięki temu korzystać z tras po czeskiej i polskiej stronie Gór Izerskich. Więcej informacji na www.jizerskaops.cz (Jizerská o.p.s.) i na www.bieg-piastow.pl (Stowarzyszeni Bieg Piastów).

(źródło: Jizerská o.p.s.)

Historia

Izerska Magistrala Narciarska powstawała wraz z rosnącą popularnością "Izerskiej Pięćdziesiątki" ("Jizerská padesátka") – legendarnych zawodów biegowych. Po raz pierwszy tą trasą narciarze pobiegli w roku 1968. Od roku 1971 Pięćdziesiątka zorganizowana została już jako Memorial Expedycja Peru – wyraz pamięci o zaginionych alpinistach pod górą Huascaran w maju 1970 (więcej na www.peru1970.cz). W latach 80-tych w wyścigu uczestniczyło aż siedem tysięcy narciarzy. Biegacze oczekiwali przygotowania tras także poza terminem wyścigu. W związku z tym organizatorzy zaczęli przygotowywać trasy maszynowo – prawdopodobnie jako pierwsi w Republice Czeskiej – już w 1984 roku.


Pomnik Ekspedycji do Peru 1970 w Bedřichovie

(źródło: Jizerská o.p.s.)

W maju 2010, dokładnie po 40 latach od trzęsienia ziemi w Peru, podczas którego zginęli wszyscy członkowie naszej ekspedycji alpinistycznej, powstał w Bedřichovie z pomocą Jizerskiej o.p.s., Pomnik Ekspedycji do Peru 1970.

Obelisk tworzy 6 głazów granitowych z Gór Izerskich, w których trenowali uczestnicy tamtej ekspedycji. Głazy wznoszą się na wysokość ponad czterech metrów. Pomnik powstał z darów finansowych od miejscowej ludności, narciarzy i przyjaciół alpinistów. Wiele osób i kilka firm pracowały przy budowie pomnika społecznie. Więcej informacji i spis sponsorów znajdziecie na www.peru1970.cz .
Pomnika szukajcie na skraju lasu przy wyjeździe ze stadionu w Bedřichovie.


Pamiętajcie o bezpieczeństwie!

W górach zachowujcie się ostrożnie i miejcie zawsze pod ręką kontakt do ratowników

Służba Górska Jizerské hory +420 483 380 073


Kontakt

  • Jizerská o.p.s.
  • 468 12 Bedřichov 218
  • www.jizerskaops.cz

© Jizerská o.p.s. 2010

 « start | ↑ góra | « cofnij

www.liberec.pl