Góry Izerskie

Góry Izerskie na wyciągnięcie ręki

 » Dojazd  » Dojazd do Liberca własnym autem

Aktualizacja: 2009-01-23

Dojazd do Liberca własnym autem

To najszybsza i najwygodniejsza forma dojazdu do stolicy Północnych Czech

Najbardziej uczęszczany jest kierunek od północnego-wschodu czyli międzynarodową trasą E65 przez dawne przejście graniczne w Jakuszycach. Tą drogą dojedziemy z kierunku Wrocławia, Jeleniej Góry i Wałbrzycha, czyli zarówno z Zachodniego Śląska jaki i niemal całej reszty Polski.

jakuszyce

Przez Jakuszyce prowadzi najpopularniejsza trasa z Polski do Liberca

Pominiemy dojazd do wymienionych wyżej miast. Kiedy już znajdą się Państwo w Jeleniej Górze należy kierować się drogą nr 3 w kierunku Szklarskiej Poręby - Jakuszyc. Przekraczamy Granicę Państwową na Przełęczy Szklarskiej i zjeżdżamy do Harrachova. Odcinek Szklarska Poręba-Jakuszyce-Harrachov zimą często jest bardzo trudny więc oprócz sprawdzenia stanu pogodowego warto zabrać ze sobą łańcuchy na koła.
Z Harrachova wyjeżdżamy drogą krajową nr 10, a kilka kilometrów za miasteczkiem skręcamy na 14. Jedziemy w kierunku Jablonca nad Nisou i Liberca. Wjeżdżamy do miasta od strony pd-wsch.
Drogi są dobrze oznaczone i jeśli będziemy uważni - nie powinno być problemu z dojazdem do samego centrum.

zima

Zimą górskie drogi często sprawiają sporo kłopotu


Innym wariantem jest trasa od północy. Atrakcyjna dla jadących z kierunku Legnicy, Poznania, Piły i ze środkowego wybrzeża.
Z Legnicy drogą powiatową 364, Lwówek Śląski do Gryfowa Śląskiego gdzie zmieniamy numer drogi na 360 - wiodącą do Świecia, następnie 358 do Wolimierza, Pobiednej i do Czerniawy Zdrój. Przekraczamy granicę państwa i przejeżdżając przez Nove Mesto pod Smrkem drogą 291 jedziemy do Frydlantu. Następnie krajową 13. do Liberca wjeżdżamy z kierunku północnego.
Z pewnością jest to trasa mniej wygodna, mijamy więcej miejscowości, lecz ma nieprzeciętne walory turystyczne. Jeśli więc komuś na turystyce właśnie zależy - śmiało powinien ją wybrać.

Dla mieszkańców Szczecina najkorzystniejsza jest trasa przez Niemcy. Autostradami A11 w kierunku Berlina, A10 omijając miasto, A13 i później A15 do Cottbus, a stąd drogą 115 dojeżdżamy do Goerlitz. Przekraczamy granicę państwową i ze Zgorzelca, drogą powiatową 355 jedziemy do Zawidowa. Po czeskiej stronie jedziemy 13. przez Frydlant prosto do Liberca.

liberec

Liberec nie jest "trudnym" miastem do przejazdu


Podróżujący z południowych regionów Polski (Małopolska, Podkarpacie) teoretycznie mogą jechać po stronie czeskiej wzdłuż granicy z Polską lecz nie jest to wcale sposób szybszy ani wygodniejszy z uwagi na brak na tej trasie szybkich dróg.

Ostatni kierunek z Bogatyni jest najłatwiejszy ale mieszkańcom gminy bogatyńskiej nie trzeba tłumaczyć jak dojechać do Liberca :).

Pamiętajmy


Czeskie drogi ekspresowe i autostrady są płatne w systemie winietowym. Wjeżdżając na taką drogę musimy mieć naklejoną na przednią szybę w widocznym miejscu aktualną winietę.
Cena winiet dla aut o masie całk. do 3,5 ton

  • 1 tydzień - 200 koron
  • 1 miesiąc - 300 koron
  • 1 rok - 900 koron

Na wszystkich drogach obowiązuje używanie pasów bezpieczeństwa.

Obowiązuje jazda z włączonymi światłami mijania przez cały rok.

Korzystanie z telefonów komórkowych w czasie jazdy jest zabronione. Złamanie przepisu podlega karze pieniężnej (50-90 euro).

W Czechach obowiązuje zerowa tolerancja dotycząca ilości spożytego alkoholu oraz innych środków odurzających kierującego pojazdem silnikowym. Jeżeli udowodniona zostanie obecność w organizmie kierowcy jednej z wymienionych substancji, grozi mu kara pozbawienia wolności do 3 lat oraz mandat w wysokości 25000-50000 koron (900-1800 euro). Identyczna kara pieniężna obowiązuje w przypadku odmowy poddania się badaniu alkomatem lub pobraniu próbki krwi.

Piesi w Czechach mają absolutne pierwszeństwo na przejściach dla pieszych, a kierujący pojazdem mają obowiązek zatrzymania się i umożliwienia im przejścia.

Życzymy bezpiecznej podróży. Do zobaczenia w Libercu!

Więcej

 ▶ Dojazd do Liberca autobusem
 ▶ Do Liberca samolotem

drukuj

 « start | ↑ góra | « cofnij

www.liberec.pl