Góry Izerskie

Góry Izerskie na wyciągnięcie ręki

 » Atrakcje  » Ogród zoologiczny w Libercu

Aktualizacja: 2010-04-20

Ogród zoologiczny w Libercu

Przylegające do Ogrodu Ludowego najstarsze ZOO w Republice Czeskiej prezentuje ponad 1000 zwierząt spośród 170 gatunków. Jest schronieniem dla 24 gatunków zwierząt zagrożonych całkowitym wyginięciem w naturze. Szczyci się jedyną w Republice Czeskiej hodowlą białych tygrysów i największą grupą szympansów hodowlanych w Czechach

Liberecki zwierzyniec na starej pocztówce

Ponad 100 lat temu, w miejscu dzisiejszego ogrodu, libereckie Towarzystwo Ornitologiczne hodowało ptactwo wodne. Już w końcu XIXw. na Izerskim Potoku założono Gondolowy Staw (dzisiejsze Łabędzie Jeziorko). Z czasem członkowie towarzystwa wybudowali w okolicy wybiegi dla zwierząt kopytnych oraz klatki dla innych "mniejszych braci". Obiekty te stały się zaczątkiem pierwszego w Czechosłowacji ogrodu zooologicznego, którego historia zaczyna się oficjalnie w 1919r.
Z pierwotnych zabudowań dotrwał do dzisiejszych czasów tylko domek zwany "Bocianie gniazdo".

Do rzadkich okazów, których hodowlą libereckie ZOO wsławiło się w świecie, należą osioł somalijski, orangutan sumatrzański, nosorożec tęponosy i indyjski, koziorożec dagenstański, orzeł kamczacki oraz wiele innych.
Światowym unikatem są bliźniaki szympansów, które przyszły na świat w Libercu w 1996r.

Libereckie ZOO zachęca także największą w Europie kolekcją ptaków drapieżnych, egzotycznymi zwierzętami afryki, ale najwięcej uciechy sprawiają zabawy pingwinów w przeszklonym basenie.

Ogród zoologiczny w Libercu - brama wejściowa

Orientacyjny czas zwiedzania ogrodu: około 3 godzin.
Długość zwiedzanej trasy: 3,5 km.

Ogród zoologiczny oferuje m.in.:

  • Karmienie pingwinów przy dobrej pogodzie w godz. od 12:00 do16:00 (tylko w sezonie)
  • Karmienie białych tygrysów i lwów o godz. 8:30 (za wyjątkiem weekendów)
  • Karmienie wilków grzywiastych o godz. 13:00 (za wyjątkiem weekendów)
  • Karmienie surykatek i langust o godz. 12:30 (za wyjątkiem weekendów)
  • Imprezy dla szkół
  • Wycieczkę "za kulisy"

Poza zwiedzanie rekreacyjnym ZOO oferuje wzbogacenie procesu nauczania w środowisku pełnym egzotycznych zwierząt, działalność w zakresie ochrony zwierząt dla młodzieży szkolnej.

Program edukacyjny realizowany jest w okazyjnej cenie 2000 Kč: karnet szkolny obejmuje 5 wstępów dla jednej szkoły przeznaczony dla grup szkolnych do 30 dzieci, w tym jedna wizyta z przewodnikiem gratis. Cena dla przedszkoli 1500 Kč.

Opiekunowie - wstęp wolny (1 opiekun na grupę 20 dzieci w przypadku szkół podstawowych i średnich; w przypadku szkół specjalnych 1 opiekun na grupę 6 dzieci).

Nowoczesne i ładnie urządzone zoo w Libercu cieszy się wielką popularnością wśród mieszkańców oraz gości ze wszystkich stron świata, również z Polski

Godziny otwarcia:
od kwietnia do października od 8:00 do 18:00
od listopada do marca od 8:00 do 17:00

Bilety:
Dorośli - 100 Kč (III-XI: 70 Kč), dzieci do 3 roku życia ZA DARMO, dzieci od 3 do 15 lat - 50 Kč (III-XI: 40 Kč), studenci do 26 roku życia (za okazaniem legitymacji studenckiej) - 50 Kč (III-XI: 40 Kč), osoby starsze do 70 roku życia (za okazaniem legitymacji emeryta) - 50 Kč (III-XI: 40 Kč).

Kontakt:
Zoologická zahrada Liberec, Masarykova 1347/31, 460 01 Liberec, www.zooliberec.cz

UWAGA: Zwiedzanie z przewodnikiem należy zamówić z wyprzedzeniem!

Tagi:  ·ZOO ·park ·trasy spacerowe

Więcej

 ▶ Brama w Góry Izerskie dla rowerzystów i pieszych
 ▶ Lidové sady (Ogród Ludowy)

 ▶ www.zooliberec.cz

drukuj

 « start | ↑ góra | « cofnij

www.liberec.pl