Góry Izerskie

Góry Izerskie na wyciągnięcie ręki

 » Dojazd  » Znak WYPOSAŻENIE ZIMOWE

Aktualizacja: 2011-10-31

Znak WYPOSAŻENIE ZIMOWE

Ogólnopaństwowy obowiązek używania opon zimowych a znak drogowy "Wyposażenie zimowe"

Znaki "Zimní výbava" oraz "Zimní výbava-konec" rozpoczynające i kończące obowiązek jazdy na oponach zimowych w każdych warunkach drogowych na wybranych odcinkach dróg

Nowelizacja ustawy č. 361/2000 Sb. o ruchu drogowym, z dnia 1 sierpnia 2011 r. ustanawia obowiązek posiadania opon zimowych na całym terytorium Republiki Czeskiej, w przypadku, kiedy droga pokryta jest warstwą śniegu, lodu i szronu lub kiedy takich zjawisk można się spodziewać. Obowiązek trwa od 1 listopada do 31 marca.

Mimo wprowadzenia takiego obowiązku na terenie całego państwa ważność znaku drogowego "Wyposażenie zimowe", ustanowionego w Rep. Czeskiej w 2008 r., pozostaje w mocy. Ustawodawca nadal pozostawia gminom możliwość ustanawiania strefy obowiązywania tego znaku. Tam, gdzie jest ona wyznaczona przez znak drogowy "Wyposażenie zimowe", nadal obowiązkowe jest stosowanie opon zimowych w każdych, nawet w przypadku korzystnych warunków pogodowych.

Wybrane zagadnienia odnośnie wyposażenie zimowego

Co to jest znak drogowy "Wyposażenie zimowe"?
Znaki drogowe "Wyposażenie zimowe" i "Koniec wyposażenia zimowego", są nowymi znakami drogowymi, obowiązującymi od 1 lipca 2008 r. Wyznaczają odcinki dróg, na których obowiązuje przystosowanie pojazdów osobowych i ciężarowych do poruszania się w warunkach zimowych w postaci używania odpowiednich opon.

Co nakazuje nowy znak?
Znak drogowy "Wyposażenie zimowe" pozwala kierowcy pojazdu silnikowego na kontynuowanie jazdy tylko przy użyciu opon zimowych. Na wszystkich kołach dla pojazdów do 3,5 t lub tylko kołach napędowych dla pojazdów powyżej 3,5 t.

Kiedy obowiązuje ten znak?
Znak drogowy obowiązuje od 1 listopada do 31 marca. Pod znakiem może ewentualnie być umieszczona w tabeli dodatkowa informacja z innym czasem trwania obowiązku.

Co to jest opona zimowa?
Za oponę zimową uważana jest opona, która na bocznej płaszczyźnie oznaczona jest symbolami M + S lub M.S lub M/S lub MS lub opony terenowe.

Jakie jeszcze warunki musi spełniać opona zimowa?
Głębokość bieżnika głównych rowków lub nacięć opony musi wynosić co najmniej 4 mm na wszystkich kołach (dla pojazdów do 3,5 t), bądź co najmniej 6 mm we wszystkich kołach napędowych (dla pojazdów powyżej 3,5 t).

Dlaczego 4 mm lub 6 mm?
Według badań i doświadczeń stwierdzono, że opony zimowe z głębokością bieżnika poniżej 4 mm (dla pojazdów do 3,5 t) traci swe własności na pokrywie śniegowej, (brak efektu samoczyszczenia).

Czy mogę używać opon bieżnikowanych?
Tak, muszą być oznakowane znakami jak powyżej tzn.: M+S lub M.S lub M/S lub MS lub być oponami terenowymi.

Co z przyczepą?
Obowiązek wynikający ze znaku "Wyposażenie zimowe" nie dotyczy opon przyczepy. Znak dotyczy pojazdu silnikowego kategorii osobowego lub ciężarowego, który ciągnie przyczepę.

Możliwe jest zastąpienie opon zimowych łańcuchami?
Tak, jeśli jezdnia jest na całym odcinku drogi pokryta wystarczająco głęboką warstwa śniegu lub lodu.

Kiedy obowiązek jazdy na oponach zimowych wygasa?
Ważność tej instrukcji kończy tylko znak drogowy "Koniec wyposażenia zimowego".

Gdzie znajdę na jakich drogach obowiązuje znak "Wyposażenia zimowego"?
Ministerstwo Transportu będzie publikować informacje o lokalizacji znaków drogowych na drogach pod adresem: http://www.mdcr.cz/cs/Silnicni_doprava/Zimni+vybava.htm

opracowanie Arkadiusz Lipin
na pdst. materiałów inf.
Ministerstwa Transportu Republiki Czeskiej

 « start | ↑ góra | « cofnij

www.liberec.pl